Poradniki,  Z dodatkiem lawendy

Rozsadzamy lawendę !

Nie mam jeszcze pola lawendy, jeszcze nie ….

Moja lawenda rośnie w drewnianych skrzynkach. Dwa – trzy sezony i zmiana na nowe, małe krzaczki. Kupuję z miejsc sprawdzonych, z hodowli, nigdy w marketach. Ta jest pędzona i w konsekwencji słaba i nietrwała. Jeśli więc chcecie cieszyć się na długo pięknymi krzaczkami warto zainwestować i kupić trochę droższe.

Wiecie lub nie, ale Lawenda (Lavandula) to ponad 30 gatunków, oraz setki odmian i ich hybryd. Jeśli więc już trafiliście na tę jedyną, ulubioną i według was wyjątkową, to warto ją rozmnażać i cieszyć się jej zniewalającym zapachem. Rozmnażanie jest bardzo proste. Zapraszam do ogródka.

Do przygotowani rozsady potrzebujemy:

  • małe doniczki,
  • ziemię- lawenda lubi ziemię o dużej zawartości wapnia (gleba zasadowa o pH 6,5–7,5). Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, wtedy konieczne jest jej zwapnowanie (kredą lub dolomitem) przed posadzeniem lawendy,
  • rękawice ogrodowe,
  • nożyczki
  1. Do doniczek nasypać ziemię.
  2. Z ulubionego krzaczka lawendy odciąć gałązkę, ok 10 cm. Wybieramy zdrowe, z ładnymi listkami, bez kwiatów.
  3. Z gałązek oderwać dolne listki 2-3 i przyciąć końcówkę ukośnie nożyczkami.
  4. Włożyć przygotowaną gałązkę do ziemi, podlać.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu sadzonek. Po około 2 miesiącach lawenda powinna się ukorzenić. Dzięki tej prostej czynności będziemy mogli bez końca cieszyć się naszą ulubioną odmianą Lavanduli .

Rozsady lawendy nauczyłam się podczas lawendowych żniw w Lawendowym Lnie. Więcej o żniwach poczytacie tu: https://lawendo.pl/lawendowe-zniwa-w-lawendowym-lnie/