Poradniki

O lawendzie słów kilka

Nie pamiętam kiedy tak bardzo pokochałam lawendę, ale była to miłość od pierwszego zapachu 🙂 A jako jej ogromna miłośniczka pomyślałam, że powinnam się z wami podzielić wiedzą jaką o niej posiadam. Nie wszyscy przecież znają jej historię i poznali właściwości czy działanie.


Nazwa botaniczna – Lavandula angusifolia. Lawenda była używana już w starożytnych czasach, a wzmianki o niej pojawiły się już w pierwszym wieku n.e. Nazwa „lawenda” pochodzi od łacińskiego słowa „lava” – „kąpiel”, którym Rzymianie określali pachnącą kąpiel z dodatkiem kwiatów lawendy. Lawenda była używana w Średniowieczu i Renesansie jako środek ochronny przeciwko dżumie. Ekstrakty i maceraty uzyskiwane z liści Lavandula angustifolia są stosowane po dziś dzień w medycynie ludowej do leczenia stanów zapalnych.

Zastosowanie lawendy w aromaterapii:

  1. Układ krwionośny: wzmacnia tkankę chrzęstną i stawy.
  2. Układ oddechowy: zmniejsza okresowe dolegliwości związane z oddychaniem. Działa korzystnie na układ oddechowy. Ułatwia oddychanie. Łagodzi okresowe dolegliwości nosa.
  3. Układ trawienny: stosowany przy zaburzeniach trawiennych wywołanych stresem, w tym zespół jelita drażliwego, skurcze żołądka, nerwica żołądka. Łagodzi chwilowe problemy
    trawienne takie jak, rozstrój żołądka, nudności, nadmiar gazów jelitowych i wzdęcia. Reguluje wydzielanie kwasu trawiennego.
  4. Układ mięśniowo-szkieletowy: stosowany przy bólach mięśniowych, artretyzmie, zwichnięciach, naciągnięciach, skurczach mięśniowych, bólach wzrostowych, zapaleniach rozcięgna podeszwowego, zapaleniach ścięgna, bólach goleni, reumatyzmie, bólach i sztywności stawów, zapaleniu kaletki maziowej.
  5. Układ nerwowy: stosowany w stanach niepokoju, bezsenności, stresu, wstrząsu, bólach głowy, migrenach, nerwobólach, zmniejsza napięcie mięśni w okolicy głowy i karku.
  6. Układ rozrodczy/dokrewny: uspokaja w trakcie porodu, zmniejsza bóle skurczowe (używać z szałwią muszkatołową), łagodzi bóle, bóle menstruacyjne i zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zmniejsza poporodowe bóle krocza i przyspiesza jego gojenie.
  7. Układ odpornościowy: wzmacnia system immunologiczny organizmu. Przynosi ulgę w dolegliwościach sezonowych.
  8. Skóra: stosowany przy oparzeniach, zadrapaniach, ropieniu, trądziku, grzybicy stóp, egzemie, stanach zapalnych skóry, łuszczycy (jako środek przeciwzapalny), oparzeniach słonecznych; łagodzi świąd, pokrzywkę, otwarte i bolące oraz trudno gojące się rany, przyspiesza regenerację i tworzenie nowego naskórka, pomaga utrzymać elastyczność skóry, równoważy produkcję sebum, tonizuje i oczyszcza skórę, neutralizuje nieprzyjemne uczucie po ukąszeniu owadów.
  9. Psychika i emocje: stosowany przy wyciszeniu, uspokojeniu, przywracaniu równowagi, odnowie osobistej; wspiera w leczeniu depresji (w tym maniakalnej), niepokoju, nadpobudliwości;
    łagodzi lęki i urojenia, ekstremalne emocje, ataki paniki, histerię, omdlenia, niebezpieczne zachowania, ograniczone zdolności komunikacyjne, napady lękowe i zaburzenia snu.
  10. Ajurweda: w terminologii Ajurwedy, działanie olejku lawendowego określa się jako uspokojenie u osób typu “vata” ( wycisza, relaksuje i regeneruje układ nerwowy) i chłodzenie u osób typu „pitta” (działanie przeciwzapalne). To olejek typu sattwa (satwiczny), co oznacza, że oczyszcza on złe stany emocjonalne i pomaga przywrócić spokój psychiczny.
  11. Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM): lawenda działa regulująco i chłodząco na przegrzaną wątrobę oraz uspokaja i wzmacnia energię serca-Qi.

Na Ziemi istnieje ponad 30 gatunków lawendy oraz wiele odmian hybrydowych i odmian uprawnych. Najczęściej spotykamy jej trzy odmiany:

  1. Lavandula angustifolia – powszechnie znana jako lawenda angielska, francuska lub bułgarska.
  2. Lavandula latifolia – lawenda szerokolistna (śródziemnomorska).
  3. Lavandula x intermedia – to lawenda pośrednia (lawandyna), która jest hybrydą L. latifolia i L. angustifolia.

A jeśli jeszcze bardziej chcecie zgłębić tajniki lawendy to zapraszam tu: http://lawendowylen.pl/lawenda