Blog single

BezglutenoweSyrop z mniszka lekarskiego z lawendÄ…

Pyszny, zdrowy i tak Å‚atwo go przygotować. Wystarczy zebrać 400 kwiatów mniszka …. PrzeÅ‚om maja i kwietnia a czasem tylko maj, to najlepszy czas na zbiory.

Cała roślina ma właściwości zdrowotnie (kwiat, liście, korzeń) , dziś jednak zajmiemy się tylko kwiatkami. Zbieramy je w słoneczny, ciepły dzień. Szukamy miejsc z dala od dróg, po których pędzą auta. Znajdziecie go na łąkach, przy polnych drogach, w ogrodzie.

No i po co ten syrop? WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci prozdrowotne kwiatów mniszka lekarskiego, o których wyczytaÅ‚am u Agnieszki MaciÄ…g – jakże na czasie – wzmacniajÄ… ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy, wspomagajÄ… ukÅ‚ad oddechowy, oczyszczajÄ… organizm z toksyn, dziaÅ‚ajÄ… przeciwwirusowo. A ponad to: wspomagajÄ… leczenie infekcji dróg oddechowych, zapobiegajÄ… miażdżycy, przyspieszajÄ… gojenie siÄ™ ran, wspomagajÄ… leczenie nerek i kamicy moczowej, wspomagajÄ… ukÅ‚ad pokarmowy. Cennych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci jest jeszcze dużo wiÄ™cej. WiÄ™c po prostu zróbmy syrop i już!

Składniki:

1/400 dobrze rozwiniÄ™tych – same główki, kwiatów mniszka

2/1 litr wody

3/1 cytryna bio, wyparzona i wyszorowana

4/1/2 kg cukru trzcinowego

5/1 łyżka suszonych kwiatów lawendy

6/gaza

Przygotowanie:

W ciepÅ‚y i sÅ‚oneczny dzieÅ„ zbieramy kwiaty w iloÅ›ci 400 sztuk.Po przyniesieniu do domu rozkÅ‚adamy na papierze, najlepiej na dworze, aby kwiaty opuÅ›ciÅ‚y wszelkie owady. Po pół godzinie wkÅ‚adamy mniszka do garnka z szerokim dnem i zalewamy 1 litrem wrzÄ…cej wody, ugniatamy i gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut. WyÅ‚Ä…czamy ogieÅ„ pod garnkiem. Dodajemy do kwiatów: wyparzonÄ… cytrynÄ™ pokrojonÄ… w plastry i suszone kwiaty lawendy; mieszamy. Garnek przykrywamy pokrywkÄ… i odstawiamy na minimum 12 godzin.Po tym czasie odcedzamy przez gazÄ™, wyduszamy ile siÄ™ da. Dodajemy cukier, mieszamy i podgrzewamy na bardzo maÅ‚ym ogniu, aż cukier siÄ™ rozpuÅ›ci. GorÄ…cy syrop przelewamy do czystych, dobrze umytych sÅ‚oiczków, zakrÄ™camy. GorÄ…ce sÅ‚oiczki z syropem zawijamy w koc na 2-3 godziny – tzw. sucha pasteryzacja. Wyjmujemy z koca, ustawiamy do góry dnem i zostawiamy aż do wystygniÄ™cia. Zimne odwracamy. Gotowy syrop przechowujemy w chÅ‚odnym i ciemnym miejscu kilka miesiÄ™cy, jeÅ›li wczeÅ›niej go nie użyjemy … Idealny do ciepÅ‚ej wody, jako dodatek do herbaty czy skÅ‚adnik lemoniady.

    Smacznego!

    Related posts

    Back to top
    Welcome

    Organic products

    Advertising is the way great brands get to be great brands prospectum sociis natoque.
    Follow and socialize with us