Bezglutenowe,  Napoje

Kombucha z hibiskusa

Mówi się o niej – eliksir młodości. Więc jak tu jej nie pić. Kombucha to naturalny, żywy, niepasteryzowany napój na bazie fermentowanej herbaty lub ziołowego naparu.

Według przeprowadzonych badań kombucha ma działanie antybiotyczne, odtruwające, oczyszczające wątrobę z toksyn i wspomagające proces trawienny. Wpływa na poprawę metabolizmu i detoks. Wskazana jest w profilaktyce antynowotworowej oraz po antybiotykoterapii. Pijmy więc i cieszmy się dobrym zdrowiem. Kto jeszcze nie ma grzybka – niech pisze, podzielę się z radością.

Składniki:

  • 3 łyżki suszonych kwiatów hibiskusa
  • 150 g cukru trzcinowego
  • 2l wody – łącznie
  • grzybek
  • starter – 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji lub gdy nie ma zaczynu z kombuchy, można użyć 2 łyżki octu winnego
  • duże naczynie około 3 litrów, np. słój, (nie ze stali !)
  1. Zagotować 2 litry wody.
  2. Umieścić kwiaty hibiskusa w imbryku, zalać wrzącą wodą (około 1 litra) i zostawić do zaparzenia na około 10 minut.
  3. Przelać napar przez sitko do naczynia przeznaczonego do fermentacji i dodać cukier oraz pozostałą wodę.
  4. Gdy całość osiągnie temperaturę pokojową, dodać zaczyn lub ocet winny, a na koniec kombuchę – delikatniejszą i jaśniejszą stroną do góry, a ciemniejszą – w dół.
  5. Nakryć naczynie gazą lub materiałem umożliwiającym przepływ powietrza i przytwierdzić gumką na brzegach. Powietrze jest niezbędne w procesie fermentacji, bez niego nie będzie przebiegał on prawidłowo – na wierzchu wywaru może się pojawić pleśń.
  6. Naczynie odstawić w suche, zacienione i ciepłe miejsce (23 do 28 stopni Celsjusza).
  7. Po 4-5 dniach fermentacji należy spróbować napoju, aby sprawdzić, czy ma on odpowiedni smak, tzn. czy fermentacja przebiega prawidłowo.
  8. Napój z kombuchy przelać przez sitko do butelek lub słoików i wstawić do lodówki, by powstrzymać proces fermentacji i nie dopuścić do skwaśnienia napoju z kombuchy. Schłodzony napój jest gotowy do picia.

Smacznego!