Co to jest kombucha?
Przygotowuję ją od kilku lat, zwłaszcza gdy na dworze robi się cieplej. Doskonale smakuje w kieliszku …. Polecam przeczytać o jej prozdrowotnych właściwościach a potem samodzielnie przygotować. Powodzenia!
Co to jest kombucha/kombucza?
To popularny napój prozdrowotny, który powstaje w wyniku fermentacji słodzonej herbaty lub naparu przy użyciu symbiotycznego grzybka herbacianego Pod tą nazwą kryje się kolonia bakterii i specjalna kultura drożdży, która należy do grupy SCOBY (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts), czyli do grupy symbiotycznych kultur drożdży i bakterii. Kombucha to lekko gazowany napój o kwaśno-słodkim smaku.
Jak wygląda grzybek?
Ma postać galaretowatej, plackowatej masy o białej lub jasno-pomarańczowej barwie. Najczęściej o okrągłym kształcie – choć kształt dopasowuje się do naczynia, w którym przebiega proces fermentacji – może być więc i kwadratowy.
Jak powstaje kombucha?
Proces produkcji kombuchy rozpoczyna się od przygotowania słodzonej herbaty zazwyczaj czarnej lub zielonej lub ziołowego naparu. Następnie dodaje się grzybka herbacianego. Grzybek ten jest odpowiedzialny za przeprowadzenie fermentacji. Fermentacja kombuchy trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni, w zależności od preferencji smakowych oraz temperatury, w jakiej przebiega proces. W trakcie fermentacji bakterie i drożdże z grzybka herbacianego pobierają cukier z herbaty/naparu i przekształcają go w kwas octowy, kwas mlekowy, dwutlenek węgla oraz różnego rodzaju związki bioaktywne.
Co sprawia, że kombucha jest napojem prozdrowotnym?
- działanie antyoksydacyjne – zawiera witaminę C, polifenole, minerały
- przebadana pod kątem witamin z grupy B: B1, B2, B6,
- wspiera układ odpornościowy i wpływa na odbudowę flory bakteryjnej dzięki obecności kwasu mlekowego, octowego, jabłkowego
- reguluje pracę układu pokarmowego
- usprawnia pracę nerek i pęcherza moczowego
- wspomaga regenerację wątroby
- dobrze przygotowana jest bogata w probiotyki, dlatego można spożywać ją w ramach zdrowej diety
- zalecana przy reumatyzmie i artretyzmie
- obniża poziom cholesterolu i zapobiega rozwojowi miażdżycy,
- reguluje ciśnienie tętnicze
Jak pić kombuchę? – dawkowanie
Spożycie kombuchy zależy od indywidualnych preferencji i tolerancji organizmu. Można rozpocząć od niewielkich ilości i stopniowo zwiększać spożycie. Zaleca się picie od 100 ml do 250 ml kombuchy dziennie, aby skorzystać z potencjalnych korzyści zdrowotnych.
Kombuchy nie powinny natomiast pić:
- dzieci,
- kobiety w ciąży i karmiące,
- osoby cierpiące na wrzody żołądka i zgagę,
- cukrzycy,
- osoby w czasie chemioterapii,
- osoby cierpiące z powodu biegunki,
- osoby z kamicą nerkową,
- osoby cierpiące na grzybicę przewodu pokarmowego (kombucha może przyczynić się do rozwoju tej choroby).
Jak przechowywać gotową kombuchę ?
Kombuchę najlepiej przechowywać w lodówce, aby zapobiec dalszej fermentacji. Niedługo po zakupie lub wyprodukowaniu kombuchy, należy przenieść ją do lodówki i spożyć w ciągu kilku tygodni. Pamiętaj, że napój ten może nadal fermentować w niskiej temperaturze, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie stanu fermentacji przed spożyciem.
Przy wyborze kombuchy warto zwrócić uwagę na skład i jakość produktu. Zaleca się wybieranie kombuchy z naturalnymi składnikami, bez sztucznych dodatków i konserwantów. Można również spróbować wyprodukować własną kombuchę w domu, korzystając z zestawów do fermentacji. Dla przykładu załączam link do mojego przepisu z bloga: https://lawendo.pl/kombucha-z-hibiskusa/ i zapraszam do eksperymentowania!
Z pozdrowieniami @Lawendo.pl