Bezglutenowe,  Napoje,  Z dodatkiem lawendy

Kombucha lawendowa

Kombucha to naturalny napój probiotyczny na bazie fermentowanej herbaty. Mówi się o nim – dobroczynny kwas herbaciany. Kombucha (kombucza), inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński, to kolonia żyjących w symbiozie bakterii i specjalnej kultury drożdży, która ma postać galaretowatej masy w kształcie placka. Wystarczy dodać ją do posłodzonej herbaty, by rozpocząć proces fermentacji, w wyniku którego powstanie orzeźwiający napój z kombuchy.

Polubiłam ją od pierwszego smaku, tą pierwszą z Zakwasowni. A potem stało się to uzależnieniem. Takie niegroźnie i bardzo zdrowe. Kiedy nadarzyła się okazja, aby zrobić ją w zaciszu domowej kuchni, spróbowałam. Do przygotowania napoju potrzebny jest japoński grzybek herbaciany. Dostałam w prezencie. I tak rozpoczęła się moja przygoda z produkcją kombuchy. Najpierw tylko z zielonej herbaty a teraz już także z dodatkiem kwiatów lawendy!

Składniki:

  • 2 litry wody – w sumie, w tym do zaparzenia herbaty
  • 150 g cukru brązowego
  • 2 łyżki zielonej herbaty liściastej
  • 2 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy
  • 1 kombucha – grzybek herbaciany
  • starter – 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji lub gdy nie ma zaczynu z kombuchy, można użyć 2 łyżki octu winnego
  • duże naczynie (około 3 litrów) wykonane ze szkła (np. słój) lub porcelany, ale nie ze stali
  1. Umieścić herbatę z lawendą w imbryku lub w szklance z sitkiem, zalać wodą o temperaturze 80 stopni i zostawić do zaparzenia na około 5 minut.
  2. Pozostałą wodę (z 2 litrów), wlać do wyparzonego naczynia, w którym będziemy przygotowywać napój.
  3. Dodać cukier i dokładnie wymieszać.
  4. Dodać zaparzoną herbatę.
  5. Gdy płyn w naczyniu będzie już chłodny – a może to zająć trochę, dodać zaczyn lub ocet winny, a na koniec kombuchę – delikatniejszą i jaśniejszą stroną do góry, a ciemniejszą – w dół.
  6. Nakryć naczynie gazą lub materiałem umożliwiającym przepływ powietrza i przytwierdzić gumką na brzegach. Powietrze jest niezbędne w procesie fermentacji, bez niego nie będzie przebiegał on prawidłowo – na wierzchu wywaru może się pojawić pleśń.
  7. Naczynie odstawić w ciepłe miejsce.
  8. Po 4-5 dniach fermentacji należy spróbować napoju, aby sprawdzić, czy ma on odpowiedni smak, tzn. czy fermentacja przebiega prawidłowo. Im dłużej grzybek „pływa” w napoju, tym kombucha bardziej wytrawna. W letnie dni proces fermentacji może przebiegać szybciej. W początkowej fazie produkcji warto obserwować i wyciągać wnioski.
  9. Napój z kombuchy przelać przez sitko do czystych butelek lub słoików i wstawić do lodówki, by powstrzymać proces fermentacji i nie dopuścić do skwaśnienia napoju z kombuchy. Schłodzony napój jest gotowy do picia.

Smak napoju z kombuchy nie może być ani zbyt słodki, ani zbyt kwaśny. Najlepiej, aby jego smak był zbliżony do cydru. W przeciwnym razie należy pozostawić wywar do fermentacji na trochę dłużej. Nie należy jednak kontynuować fermentacji zbyt długo, ponieważ otrzymamy ocet z kombuchy. Podczas fermentacji powinien wytworzyć się drugi grzybek. Będzie on przyklejony do grzyba – matki. Jeżeli smak kombuchy jest zadowalający: oddzielamy nową warstwę grzyba od starej i obie wkładamy do osobnych naczyń z przykryciem. Następnie zalewamy każdy grzyby niewielką ilością powstałego napoju z kombuchy i wstawiamy do lodówki. Odlewamy też 200ml wyprodukowanej właśnie kombuchy, która będzie nam potrzebna do kolejnego nastawu. Grzybek tybetański zapada w rodzaj hibernacji i nie rozmnaża się ani nie fermentuje. Może pozostać w stanie nieaktywności nawet przez 36 miesięcy.