Blog single

BezglutenoweKombucha lawendowa

Kombucha to naturalny napój probiotyczny na bazie fermentowanej herbaty. Mówi się o nim – dobroczynny kwas herbaciany. Kombucha (kombucza), inaczej grzyb herbaciany lub grzybek japoński, to kolonia żyjących w symbiozie bakterii i specjalnej kultury drożdży, która ma postać galaretowatej masy w kształcie placka. Wystarczy dodać ją do posłodzonej herbaty, by rozpocząć proces fermentacji, w wyniku którego powstanie orzeźwiający napój z kombuchy.

Polubiłam ją od pierwszego smaku, tą pierwszą z Zakwasowni. A potem stało się to uzależnieniem. Takie niegroźnie i bardzo zdrowe. Kiedy nadarzyła się okazja, aby zrobić ją w zaciszu domowej kuchni, spróbowałam. Do przygotowania napoju potrzebny jest japoński grzybek herbaciany. Dostałam w prezencie. I tak rozpoczęła się moja przygoda z produkcją kombuchy. Najpierw tylko z zielonej herbaty a teraz już także z dodatkiem kwiatów lawendy!

Składniki:

  • 2 litry wody – w sumie, w tym do zaparzenia herbaty
  • 150 g cukru brązowego
  • 2 łyżki zielonej herbaty liściastej
  • 2 łyżeczki suszonych kwiatów lawendy
  • 1 kombucha – grzybek herbaciany
  • starter – 200 ml wywaru z poprzedniej fermentacji lub gdy nie ma zaczynu z kombuchy, można użyć 2 łyżki octu winnego
  • duże naczynie (około 3 litrów) wykonane ze szkła (np. słój) lub porcelany, ale nie ze stali
  1. Umieścić herbatę z lawendą w imbryku lub w szklance z sitkiem, zalać wodą o temperaturze 80 stopni i zostawić do zaparzenia na około 5 minut.
  2. Pozostałą wodę (z 2 litrów), wlać do wyparzonego naczynia, w którym będziemy przygotowywać napój.
  3. Dodać cukier i dokładnie wymieszać.
  4. Dodać zaparzoną herbatę.
  5. Gdy płyn w naczyniu będzie już chłodny – a może to zająć trochę, dodać zaczyn lub ocet winny, a na koniec kombuchę – delikatniejszą i jaśniejszą stroną do góry, a ciemniejszą – w dół.
  6. Nakryć naczynie gazą lub materiałem umożliwiającym przepływ powietrza i przytwierdzić gumką na brzegach. Powietrze jest niezbędne w procesie fermentacji, bez niego nie będzie przebiegał on prawidłowo – na wierzchu wywaru może się pojawić pleśń.
  7. Naczynie odstawić w ciepłe miejsce.
  8. Po 4-5 dniach fermentacji należy spróbować napoju, aby sprawdzić, czy ma on odpowiedni smak, tzn. czy fermentacja przebiega prawidłowo. Im dłużej grzybek „pływa” w napoju, tym kombucha bardziej wytrawna. W letnie dni proces fermentacji może przebiegać szybciej. W początkowej fazie produkcji warto obserwować i wyciągać wnioski.
  9. Napój z kombuchy przelać przez sitko do czystych butelek lub słoików i wstawić do lodówki, by powstrzymać proces fermentacji i nie dopuścić do skwaśnienia napoju z kombuchy. Schłodzony napój jest gotowy do picia.

Smak napoju z kombuchy nie może być ani zbyt słodki, ani zbyt kwaśny. Najlepiej, aby jego smak był zbliżony do cydru. W przeciwnym razie należy pozostawić wywar do fermentacji na trochę dłużej. Nie należy jednak kontynuować fermentacji zbyt długo, ponieważ otrzymamy ocet z kombuchy. Podczas fermentacji powinien wytworzyć się drugi grzybek. Będzie on przyklejony do grzyba – matki. Jeżeli smak kombuchy jest zadowalający: oddzielamy nową warstwę grzyba od starej i obie wkładamy do osobnych naczyń z przykryciem. Następnie zalewamy każdy grzyby niewielką ilością powstałego napoju z kombuchy i wstawiamy do lodówki. Odlewamy też 200ml wyprodukowanej właśnie kombuchy, która będzie nam potrzebna do kolejnego nastawu. Grzybek tybetański zapada w rodzaj hibernacji i nie rozmnaża się ani nie fermentuje. Może pozostać w stanie nieaktywności nawet przez 36 miesięcy.

Related posts

Back to top
Welcome

Organic products

Advertising is the way great brands get to be great brands prospectum sociis natoque.
Follow and socialize with us