Poradniki

Jak prawidłowo palić świecę sojową z drewnianym knotem

Jeśli do tej pory paliliście świece parafinowe i jest to Wasz pierwszy raz z świecą sojową to koniecznie przeczytaj z uważnością to co tu napisałam. Nim usiadłam do tego wpisu zrobiłam wiele prób ze świecami sojowymi i ich paleniem. Mam już, tak myślę, sporą wiedzę i doświadczenie.  Ten wpis powstaje z intencją docenienia wszystkich rękodzielników, którzy poświęcają wiele godzin, aby osiągnąć cel jakim jest pięknie i równo paląca się naturalna świeca sojowa, dająca Wam radość.

Zapamiętaj proszę!

Rozpalając świecę sojową po raz pierwszy koniecznie poczekaj do całkowitego rozpuszczenia tafli wosku. Unikniesz wówczas tunelowania czyli nierównomiernego rozpuszczenia wosku lub osadzania się go na ściankach szkła.

Nie oczekuj, że zapalona świeca od razu otuli całe wnętrze zapachem. Poczekaj. Wosk musi się rozgrzać i uwolnić nuty zapachowe.

Pal świecę sojową max 3-4 godziny, ale nie krócej niż pół godziny.

Przed każdym paleniem skróć knot do max 0.5 cm. Dzięki temu płomień będzie taki jak trzeba i dasz szansę woskowi, aby ładnie, bez pośpiechu się rozpuszczał.

Nie stawiaj świecy w przeciągach lub w miejscach nasłonecznionych. Świeca lubi swój rytm a nie sztuczne „przyspieszenie”.

Postaraj się nie przenosić zapalonej świecy, bo możesz zalać knot i trudniej będzie rozpalić świecę ponownie.

Gaś świecę poprzez odcięcie dopływu powietrza (przykrycie wieczkiem) a nie dmuchanie.

Świeca sojowa to ogień – żywioł, nigdy więc nie zostawiaj jej bez kontroli. Pal ją w zasięgu wzroku.

Gdy zobaczysz na dnie słoiczka metalową blaszkę, do której zamocowany jest knot, to znak, że należy pomyśleć o nowej świecy. Nie wypalaj na siłę wrzucając zapałki. Całkowite wypalenie może stwarzać ryzyko pęknięcia szklanego słoiczka.

Recykling słoiczków – wrzuć szkło do odpowiedniego pojemnika. Odzyskiwanie słoiczków poprzez mycie, usuwanie naklejki i ponowne zalewanie świecy to czasem więcej zużytej energii niż segregacja.