Poradniki

Który wosk wybrać? Sojowy czy parafinowy – porównanie.

Jak to jest z tymi świecami? Wybrać świecę parafinową czy jednak sojową ? Rynek konsumenta przyzwyczaił nas do świec, które pachną gdy tylko otworzysz wieczko czy rozpakujesz z foliowego woreczka. Zapach rozprzestrzenia się nawet wtedy gdy świeca jest zgaszona na kilka – myślę, że tu nie przesadzę, metrów. Zapalasz, chwilę później gasisz bo gdzieś biegniesz dalej i wszystko niby jest dobrze … Ale czy tak jest naprawdę?

Parafina nie służy naszemu zdrowiu. Może przez chwilę ciesząc się zapachem świecy, czujemy relaks, błogość czy moc energii. Ale to tylko przez chwilę. Parafina powstaje w procesie produkcji ropy naftowej, a podczas jej spalania wydala się wiele szkodliwych substancji między innymi tuloen i benzen, które mają negatywny wpływ na nasz organizm. Knot – czy zauważyliście, że lubi kopcić? Sadza, która powstaje unosi się i pozostaje w pomieszczeniu. No i co z tą ochroną środowiska? Oj, nie jest dobrze. Dbajcie o swoje zdrowie i cały świat.

Świeca sojowa – czyli może czas zmienić przyzwyczajenia i pomyśleć o zdrowszej i bezpieczniejszej alternatywie dla nas? A dodatkowo mając dzięki temu wpływ na otaczający nas świat? Wprawdzie droższa, ale gdy przeliczymy bilans zysków i strat, okazuje się, że jednak warto. Jeśli fakt, że dbamy o zdrowie jeszcze do wszystkich nie przemawia może informacja, iż wosk sojowy spala się wolniej, dłużej utrzymuje naturalne zapachy i uwalnia je powoli i mniej intensywnie, a więc świeca dłużej z nami będzie – sprawi, że jednak zmiany wyborów nadchodzą.

Wosk sojowy użyty do świec jest woskiem w pełni naturalnym bo pozyskiwany z nasion soi a do tego całkowicie biodegradowalny. Świece produkowane z wosku sojowego są zdrowe i bezpieczne. W trakcie spalania nie wydobywają się żadne toksyczne substancje. Wosk sojowy bardzo dobrze łączy się z olejkami eterycznymi a więc kompozycji zapachowych może być bardzo dużo a do tego będą bardziej przyjazne dla nas. Jestem też pewna, że wprowadzą nas w dobry nastrój bez uszczerbku na zdrowiu. Olejki dodawane do świec wnikają do organizmu przez skórę lub płuca w procesie oddychania. Dokonujmy więc najlepszych wyborów dla nas.

Do świec z wosków naturalnych – oprócz najpopularniejszego wosku sojowego, używane są także woski: kokosowy, pszczeli, rzepakowy. I to też zdecydowanie lepszy wybór niż parafina.

I na koniec dla tych praktycznych. Ile razy rozlała się  Wam parafina ze świecy podczas jej palenia lub przenoszenia? No i co się potem działo z obrusem, odzieżą czy innym poplamionym materiałem? Prasowanie przez gazetę nie zawsze przynosiło najlepsze efekty 😉 W przypadku wosku sojowego wystarczy zazwyczaj ciepła woda. Sami sobie odpowiedzcie teraz co warto a czego unikać.